Foto: ÚVZ / Zdroj článku: nitra.dnes24.sk

Obyvatelia Nitrianskeho okresu si od pondelka vydýchnu. Podľa nového covid automatu budeme v druhom stupni ostražitosti. Pozrite sa, čo sa zmení.

V štyroch okresoch sa situácia zlepšila natoľko, že sa ocitli v oranžovej fáze (2. stupeň ostražitosti), medzi tieto okresy patrí Nitra.

 

Uvoľňovanie opatrení

Od 17. mája sa celé Slovensko riadi covid automatom na úrovni okresov. Prinesie to výrazné uvoľnenie opatrení, a to najmä v okresoch s najlepšou situáciou.

Prvé zmeny začali platiť už 14. mája. Týkajú sa návštev v nemocniciach.

Návštevy v nemocniciach

Svojich príbuzných môžu po novom navštíviť v zdravotníckom zariadení ľudia, ktorí sú zaočkovaní mRNAvakcínou – viac ako 14 dní po druhej dávke alebo vektorovou vakcínou –viac ako 4 týždne po prvej dávke.

Návštevu si môžete naplánovať aj v prípade, ak máte negatívny výsledok testu na COVID-19. PCR alebo LAMP test nemôže byť starší ako 72 hodín, antigénový test nesmie byť starší ako 24 hodín. Do zariadenia pustia aj ľudí, ktorí prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami alebo boli zaočkovaní prvou dávkou ľubovoľnej vakcíny do 180 dní od prekonania ochorenia –viac ako 14 dní po prvej dávke.

Športové podujatia

Od 15. mája je v ružových a lepších okresoch (oranžová, žltá, zelená) možná prítomnosť obecenstva na športových podujatiach.

Na vstup sa bude vyžadovať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo Agtestu nie starší ako 24 hodín.

V 1. stupni varovania (ružová farba) môže byť na športovom podujatí do 25 % kapacity hľadiska, maximálne 250 ľudí v interiéri, 500 ľudí v exteriéri

Návštevníci budú musieť sedieť v každom druhom rade. Zakázaná je konzumácia jedál a nápojov. V 1. a 2. stupeň ostražitosti (zelená, žltá, oranžová farba) platí kapacita ako pre hromadné podujatia.

Hromadné podujatia

V 1. stupni varovania (ružová farba) sú povolené hromadné podujatia s kapacitou do 25 osôb v interiéri alebo do 50 v exteriéri.

V 2. stupni ostražitosti (oranžová farba) sa povoľuje sedenie v interiéri do 25 percent kapacity, maximálne 250 osôb; exteriér: do 50 percent kapacity, maximálne 500 osôb. Státie: interiér do 50 osôb, exteriér do 100 osôb.

Svadby a oslavy

Od 17. mája sa v ružových a lepších okresoch (oranžová, žltá, zelená) povoľujú aj svadobné hostiny, oslavy či večierky. Rozdiel je v kapacite.

V 1. stupni varovania (ružová farba) môže byť v interiéri do 25 osôb. V exteriéri do 50 osôb.

V 2. stupni ostražitosti (oranžová farba) môže byť v interiéri do 50 osôb, v exteriéri do 100 osôb. Pri vstupe je potrebné mať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starší ako 24 hodín.

Obrady, krsty, pohreby

V stupni monitoringu a 1. a 2. stupni ostražitosti (zelená, žltá, oranžová) sa kapacitné obmedzenia riadia podľa pravidiel pre hromadné podujatia v danom stupni.

V 1. až 3. stupni varovania (ružová, červená, bordová) platí obmedzenie jedna osoba na 15 metrov štvorcových (nepočítajú sa deti do desať rokov v sprievode dospelého); ak plocha nedosahuje 90 metrov štvorcových, maximálny počet návštevníkov je šesť.

Reštaurácie a obchodné domy

V žltých a oranžových okresoch budú pre zákazníkov otvorené od pondelka aj interiéry reštaurácií, avšak s kapacitnými obmedzeniami.

V okresoch v prvom až treťom stupni varovania ostávajú otvorené len terasy. Vo všetkých okresoch sa od pondelka (17. 5.) ruší povinnosť v obchodných domoch merať teplotu. Na vstup nebude potrebný ani negatívny test na ochorenie COVID-19. Konzumovať jedlá a nápoje v obchodných domoch je možné v okresoch v oranžovej, žltej a zelenej farbe. Ostávajú zatvorené detské kútiky a sedacie sekcie.

Fitness centrá

Kapacita je stanovená rozdielne pre jednotlivé stupne covid automatu. Prevádzkovatelia si môžu vybrať medzi maximálnym fixným počtom zákazníkov a obmedzením na základe metráže.

Na vstup do fitness centier nebude potrebné preukázať sa negatívnym testom na ochorenie COVID-19.

Rúška a respirátory

Od pondelka 17. mája sa upravia aj pravidlá nosenia rúšok. Vydýchnu si najmä obyvatelia okresov Nitra a Topoľčany. V prvom a v druhom stupni ostražitosti, teda v žltých a oranžových okresoch, bude v interiéroch stačiť nosiť rúško, šál alebo šatku.

V okresoch s horšou situáciou (1. až 3. stupeň varovania) budú v interiéroch naďalej povinné respirátory.

Nosiť rúško, respirátor, šál alebo šatku v exteriéri budú musieť v okresoch v 1. až 3. stupni varovania. V žltých a oranžových okresoch zostáva rúško povinné v prípade účasti na hromadných podujatiach v exteriéri.

Akvaparky a wellness

Wellness, akvaparky a kúpele môžu byť otvorené v prvom stupni varovania a v lepších okresoch (ružová, oranžová, žltá, zelená), pre vstup do vnútorných služieb bude potrebný negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín, alebo RT-PCR či LAMP test nie starší ako 72 hodín.

Povolená kapacita sa odvíja v závislosti od farby okresu. V oranžových okresoch je povolené zaplniť maximálne 30% kapacity. V ružových okresoch je povolená maximálna kapacita 10 osôb.

Kúpele na základe zdravotnej indikácie sú otvorené vo všetkých okresoch.

Ožije aj kultúra

V ružových a lepších okresoch sa povoľujú skupinové prehliadky múzeí a galérií. Maximálny počet osôb ľudí v skupine je stanovený rôzne podľa farby okresu. Vo všetkých okresoch s výnimkou okresov v 3. stupni varovania, sa povoľujú interiérové filmové podujatia.

Vo všetkých okresoch okrem zelených je povolené len sediace obecenstvo. V oranžových a lepších okresoch bude povolené organizovať podujatia zamerané na školopovinné deti alebo školské skupiny.

Konzumácia jedál a nápojov bude v ružových a červených okresoch povolená len v exteriéri. V lepších okresoch bude v interiéri povolená len pre maximálne štyri osoby alebo osoby zo spoločnej domácnosti za jedným stolom (oranžové okresy), alebo maximálne šesť osôb, alebo osoby zo spoločnej domácnosti (žlté okresy).

KOMENTÁRE

guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre

Adresa

Lukáčovce
Na Tŕnie 2
95123 Lukáčovce

IČO: 00308 88
obecnyurad@lukacovce.sk

Nájdete nás

Accessibility
0
Chcem sa vyjadriť v komentárix
()
x