Vlajky - preklad stránky

Zdroj obrázku: Canva

Prečo ísť v roku 2024 k Európskym voľbám?

Európske voľby sa uskutočnia v dňoch 6. až 9. júna 20241. Tieto voľby sa konajú od roku 1979 každých 5 rokov. Ide o najväčší nadnárodný demokratický úkon na svete. Pri tejto unikátnej príležitosti občania z 27 rôznych krajín spoločne volia svojich zástupcov do jedného spoločného parlamentu.

Účasť na voľbách je vždy dôležitá – či už na miestnej, celoštátnej, alebo európskej úrovni. Pre občanov je to vynikajúca možnosť vyjadriť sa k témam, o ktoré sa zaujímajú. Európske voľby nie sú referendom o EÚ. Fungujú rovnako ako národné voľby, teda ide v nich o súperenie rôznych názorov a návrhov. Čím viac ľudí hlasuje, tým viac názorov bude zastúpených aj v budúcom Európskom parlamente. Zabezpečí sa tým, že parlamentné rozpravy budú odrážať všetky uhly pohľadu z celého spektra našej európskej spoločnosti.

Podobne ako národné voľby sú aj európske voľby dôležité z dvoch hlavných dôvodov:

 • Rozhodnutia Európskeho parlamentu majú priamy a skutočný vplyv na život každého z nás (pozri modul 3 – Ako EÚ ovplyvňuje môj život?). A všetky tieto rozhodnutia sa začínajú voľbami. Dalo by sa povedať, že tí, čo nevolia, žijú podľa rozhodnutí niekoho iného – a vlastne aj v demokracii niekoho iného.

Demokraciu by sme nikdy nemali považovať za samozrejmosť. Za jej vybudovaním stojí kolektívne úsilie a jej zachovanie zostáva kolektívnou úlohou, na ktorej sa podieľa každý z nás. Demokraciu by sme tiež nikdy nemali považovať za hotovú. Vždy ju možno vylepšiť. A čím viac ľudí volí, tým je naša demokracia silnejšia.

Budúcnosť európskeho projektu závisí od mladých ľudí, ich ochoty prijať európsku identitu a ich aktívneho zapojenia sa do európskeho politického procesu (pozri modul 5 – Ako sa stať aktívnym európskym občanom).

Volebný akt ako forma politickej angažovanosti má zásadný význam a je užitočné diskutovať s mladými ľuďmi o tom, prečo je dôležité voliť.

 

Mladí ľudia možno povedia, že chcú voliť, pretože:

 • Chcú sa postaviť za demokraciu: Demokraciu tvoria ľudia: odovzdaním hlasu v európskych voľbách určujú ďalšie smerovanie a rozhodnutia, ktoré neskôr prijme Európsky parlament a vplývajú na ich život. Neúčasťou na voľbách prichádzame o možnosť ovplyvniť budúcnosť. Navyše to oslabuje európsku parlamentnú demokraciu a jej hodnoty tak strácajú zmysel. Európsky parlament sa neustále usiluje o zlepšovanie demokratických práv a zabezpečenie dodržiavania hodnôt EÚ, ako sú mier, sloboda, právny štát, práva menšín alebo rodová rovnosť.

 • Právne predpisy EÚ majú priamy vplyv na ich každodenný život: Európsky parlament prijíma právne predpisy, ktoré priamo ovplyvňujú 447 miliónov ľudí v EÚ (rodová rovnováha, klíma, jednotný trh atď. – pozri modul 3 – Ako EÚ ovplyvňuje môj život?). Hlas mladých ľudí rozhodne, ktorí poslanci Európskeho parlamentu ich budú zastupovať pri príprave nových právnych predpisov, a ovplyvní aj zostavovanie Európskej komisie. Tieto rozhodnutia ovplyvnia každodenný život mladých ľudí a život mnohých ďalších.

 • Chcú riešiť globálne výzvy okolo nás (zmenu klímy, verejné zdravie, ekonomiku a pracovné miesta, bezpečnosť a mier atď.), ktoré žiadna krajina EÚ nedokáže úspešne vyriešiť sama. Chcú využiť svoj hlas na stanovenie smeru, ktorým by sa EÚ mala uberať v záujme riešenia týchto výziev.

  Mladí ľudia možno povedia, že nechcú voliť, pretože:

 • Nevedia, koho voliť. Povzbuďte ich, nech si prečítajú manifesty a programy politických strán na internete, porozprávajú sa so svojimi blízkymi alebo navštívia internetovú stránku elections.europa.eu, aby sa dozvedeli viac o politických skupinách Európskeho parlamentu a ich postojoch.

 • Myslia si, že politika je špinavá a nechcú s ňou mať nič spoločné. Vysvetlite im, že politika nie je len o volebnej kampani a hašteriacich sa politikoch. Ide v nej aj o diskusiu o zmene klímy, udržateľnom hospodárstve, zdrojoch energie, budúcnosti práce, minimálnych mzdách a politikách, ktoré sa budú z rozpočtu EÚ podporovať.

 • Účasť na voľbách je podľa nich otrava. Zdôraznite, že hlasovanie im zaberie len niekoľko minút života, ktorý v priemere trvá 80 rokov!

 • Nezaujímajú sa o politiku. Spýtajte sa ich, či sa zaujímajú o budúcnosť svojich blízkych, svoju budúcnosť a budúcnosť našej planéty. Ak áno, v podstate sa zaujímajú o politiku.

 • Nemyslia si, že ich hlas má nejakú váhu. Namietajte! Každý hlas zaváži, bez ohľadu na to, či ide o komunálne, parlamentné, alebo prezidentské voľby. V nedávnych voľbách, napríklad v referende o brexite alebo v prezidentských voľbách v USA, bol rozdiel medzi možnosťami/kandidátmi len 2 – 4 %. Len si vezmite brexit: v tomto referende hlasovalo výrazne menej mladých ľudí v porovnaní so staršími generáciami a na zdesenie mladých ľudí zvíťazila možnosť vystúpiť z EÚ – takže každý hlas môže rozhodnúť.

VÁŠ NÁZOR
Aké sú pravidlá?
Komentáre

Upozornenie

Skôr ako vyjadríš svoj názor, prečítaj si informácie ohľadom pravidiel v diskusiách na stránke.

Následne klikni na bielu bodku.

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentárov
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre

Skip to content