Zdroj obrázku: nulaodpadu.sk

S bioodpadom nám vedia pomôcť dážďovky. Viete čo je vermikompostovanie?

Zdroj: nulaodpadu.sk

Je to kompostovanie pomocou dážďoviek, ktorého výsledným produktom je vermikompost. Princíp výroby vermikompostu je založený na schopnosti dážďoviek premieňať vo svojom tráviacom trakte organickú hmotu, pričom vylučujú látky bohaté na živiny.

Najväčšou výhodou vermikompostovania je, že nepozná takmer žiadne obmedzenia. Kompostovať s dážďovkami môžeme pár kilogramov, ale aj stovky ton biologického odpadu; v pivnici či kuchyni, v záhrade, ale aj na veľkých priemyselných kompostárňach.

Aké dážďovky použiť?

Z dážďoviek, ktoré sa u nás prirodzene vyskytujú, to je dážďovka hnojná (Eisenia foetida), žijúca vo vrchných vrstvách odumierajúcej vegetácie, v kopách kompostu a v hnoji. Rozpoznať ju môžeme podľa jemných pásikov (striedajúce sa žlté a tmavo červeno-hnedé prúžky). U nás najbežnejšia dážďovka zemná (Lumbricus terrestris) na chov nie je vhodná. Výhodnejšie je však použiť dážďovky Eisenia andrei a Lumbricus rubellus, ktoré sa dajú kúpiť od chovateľov pod obchodným názvom kalifornské dážďovky. Oproti našim dážďovkám sú žravejšie a rýchlejšie sa rozmnožujú. Dážďovky neznášajú slnko, sucho, nízke a vysoké teploty. Optimálna teplota pre ich chov je 18 až 25 °C. Preto sa im bude dariť aj v domácnosti. Treba ich chrániť pred krtmi, vtákmi, hrabošmi, ktorí sú ich prirodzenými predátormi.

Koľko dážďoviek potrebujeme?

Potrebné množstvo dážďoviek závisí od objemu nami vyprodukovaného biologického odpadu. Ak ho denne vyprodukujeme 0,25 kg, potrebujeme 0,5 až 0,75 kg dážďoviek. Pri dostatku potravy a miesta sa dážďovky rýchlo množia a naopak pri nedostatku ich množenie prestáva. Takto prirodzenou cestou regulujú početnosť svojej populácie. Pre začiatočníkov je výhodné zo začiatku kompostovať v menších priestoroch a s menším množstvom dážďoviek a potravy, a až keď si všetko vyskúšajú a naučia sa kompostovať v malom, môžu prejsť na objem potrebný pre celú domácnosť.

Nádoba na vermikompostovanie

Potrebujeme vhodnú nádobu z pevného nepriehľadného materiálu s priliehavým vekom (chráni pred vysúšaním a vínnymi muškami), dostatočne priestrannú s drenážnymi otvormi na dne nádoby (na odvod prebytočnej vlahy). Pod nádobu je vhodné dať misku na zachytávanie odtekajúcej prebytočnej vlhkosti. Takto zachytenú vodu použijeme ako hnojivo.

Takúto nádobu si môžeme vyrobiť sami, alebo si ju môžeme kúpiť. Nádoba môže byť jednoposchodová, ale pre lepšie využitie priestoru a intenzívnejšie kompostovanie je výhodnejšie použiť viacposchodovú nádobu. Pri nej je vhodné, aby bolo dno jednotlivých poschodí perforované (okrem úplne spodnej nádoby). Perforácia zabezpečuje odtok prebytočnej tekutiny, voľný pohyb dážďoviek a prevzdušňovanie kompostovaného materiálu. 

Nádoba nemusí byť vysoká, pretože aktivita dážďoviek je závislá od plochy povrchu. Stačí rozmer napr. 40x40x15 cm. Môže byť vyrobená z dreva alebo z plastu. Drevo má dobré izolačné vlastnosti, no postupne začne tiež prehnívať. Plastové sú odolnejšie a lepšie sa čistia. Nádobu môžeme umiestniť na chodbu, balkón (pokiaľ nemrzne), do garáže, dielne, pivnice, kancelárie, kuchyne alebo v školskej triede. Nesmie však byť na priamom slnku (aby nedošlo k prehriatiu a vysušovaniu substrátu). Ak chcete kompostovať na záhrade bez použitia nádoby len na voľnej uloženej kope, nezabudnite na spodnú stranu kopy dať pletivo, ktoré zabráni krtom a hrabošom prístupu k dážďovkám. Celková plocha nádoby je daná množstvom odpadu. Na 1 kg odpadu je potrebná plocha cca 0,2 m2

Podstielka

Tá slúži na udržanie vlhkosti a ako “bydlisko” pre dážďovky. Mala by byť vysoká 2 až 3 cm. Dávame ju na každé poschodie. Je možné použiť: staré lístie, seno, slamu, hobliny, navlhčený roztrhaný novinový papier alebo kartón. Veľmi dôležitá je dostatočná vlhkosť, na ktorú sú dážďovky veľmi citlivé. Vlhkosť podstielky by mala byť taká, že keď ju stlačíme v dlani, medzi prstami sa nám objaví niekoľko kvapiek vody. Po otvorení dlane zostane materiál v stlačenom tvare.

Dážďovky majú veľmi radi lístie. Ak môžete, tak ho do podstielky uprednostníme. Lístie však len slabo absorbuje vlhkosť a preto je dobré ho kombinovať napr. s natrhaným kartónom alebo slamou. 

Ako a čím ich kŕmiť?

Vhodnou potravou pre dážďovky je rastlinný odpad (šupy a zvyšky z ovocia a zeleniny, vylúhovaný čaj aj s vreckami, kávová usadenina, tráva, seno, lístie, hobliny, piliny…), ale aj rozdrvené vajcové škrupiny, zvyšky chleba a pečiva.
Nevhodnou potravou sú kosti, mäso, ryby, mliečne výrobky, zvyšky mastných jedál, oleje a iné tuky. Treba dať pozor na vysoký obsah soli a materiály, ktoré by mohli byť kontaminované zvyškami chemických postrekov.

Nazbieraný biologický odpad musíme nakrájať/nasekať na max. 5 cm kúsky. Dážďovky je vhodné kŕmiť iba 1 až 2x do týždňa. Nemajú totiž rady čerstvý materiál, preto je vhodné ho nechať odstáť v prevetrávanej nádobe. Takto pripravený materiál postupne zahrabávame do podstielky. Snažme sa, aby bol vždy zakrytý a dostatočne vlhký. Odpad, ktorý trčí z podstielky alebo je veľmi veľký, môže začať zapáchať alebo plesnivieť.

Pri poschodovej nádobe začíname plniť najspodnejšie perforované poschodie. Až keď je do 3/4 plné, položíme na neho ďalšie poschodie tak, aby sa dotýkalo biologického odpadu v predchádzajúcom poschodí, aby sa cez perforované dno zabezpečil voľný pohyb dážďoviek medzi poschodiami. 

Pri jednoposchodovej nádobe kŕmime tak, že si nádobu opticky rozdelíme na 2 polovice. Najprv začneme plniť prvú polovicu. Keď je plná, začneme s druhou (do prvej už nič nedávame). Obidve polovice sa musia dotýkať, aby sa mohli dážďovky presunúť z jednej strany na druhú. 

Ako odobrať vzniknutý kompost?

Ak používame jednoposchodovú nádobu: nahrnieme spracovaný materiál na jednu stranu nádoby a na druhú začneme dávať nový biologický odpad. Dážďovky sa postupne presunú do novovytvorenej hromady – nového zdroja potravy a hotový kompost môžeme z nádoby vybrať.

Ak používame poschodovú nádobu: po naplnení jedného poschodia do cca 3/4, začneme plniť ďalšie poschodie. Keď dážďovky spracujú obsah z jedného poschodia, tak postupne prelezú do ďalšieho poschodia. Tak nám zostane nádoba bez dážďoviek a môžeme z nej pohodlne kompost vybrať.

Na manipuláciu s vermikompostom je vhodné používať nenaostrené nástroje, predídeme tak zbytočnému poraneniu dážďoviek.

Ako použiť vermikompost?

Vermikompost má na pestované rastliny biostimulačný účinok. To sa prejaví v zlepšenom vývoji a raste celej rastliny, lepším príjmom minerálnych látok a živín celou rastlinou, zvýšení schopnosti adaptácie a odolnosti voči stresom (zmena teploty, presádzanie rastliny atď.). Pravidelným používaním vermikompostu zamedzujeme vzniku hubových ochorení a posilňovaním rastlín aj výskytu živočíšnych škodcov. 

Môžeme ho použiť hlavne v pevnom stave, či už ho pridáme priamo na povrch pôdy alebo ku koreňom rastlín, prípadne ho môžeme zmiešať s pôdou v pomere 1 diel kompostu s 3 dielmi pôdy.

Na prihnojovanie kvetov a zeleninových kultúr počas vegetácie môžeme použiť aj výluh z vermikompostu a to v pomere 60 g vermikompostu na liter vlažnej vody (dažďovej alebo odstátej vodovodnej – bez chlóru). Zmes necháme za občasného miešania 24 hodín vylúhovať. Získaný roztok použijeme ako postrek na listy alebo zálievku. Podobný roztok z 10 g vermikompostu na liter vody možno použiť na hydroponické pestovanie. Roztok treba vymeniť každých 20 dní. 
V ovocinárstve sa dobre uplatnil vermikompost pri sadení a presádzaní stromov. Pridaním vermikompostu do jamy ku koreňom stromčeka predchádzame riziku jeho odumretia.

Na hnojenie môžeme použiť aj zachytenú prebytočnú tekutinu, ktorú je potrebné zmiešať s čistou vodou v pomere 1:1. Tento roztok môžeme použiť na zalievanie ovocných a okrasných kríkov, ale aj izbových kvetov.

VÁŠ NÁZOR
Aké sú pravidlá?
Komentáre

Upozornenie

Skôr ako vyjadríš svoj názor, prečítaj si informácie ohľadom pravidiel v diskusiách na stránke.

Následne klikni na bielu bodku.

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentárov
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre

REZERVÁCIA VSTUPENIEK

Cena vstupenky na osobu je 15€.

PUSŠPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
V prípade, ak nie ste občanom obce Lukáčovce môže byť Vaša rezervácia odmietnutá. Ďakujeme za pochopenie.
Informácia slúži pre účel fakturácie. Rezervovaná Vám bude celá budova.
PUSŠPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
V prípade, ak nie ste občanom obce Lukáčovce môže byť Vaša rezervácia odmietnutá. Ďakujeme za pochopenie.
Informácia slúži pre účel fakturácie. Rezervovaná Vám bude celá budova.

Exclusive Savings!

Súhlas so spracovaním osobných údajov a použitím fotografie/videa.

Odoslaním formuláru dávate súhlas Obci Lukáčovce so spracovaním a používaním fotografií a videí, ktoré poskytnem prostredníctvom zaslania súborov, a to v súlade s ustanoveniami nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 (GDPR).

Súhlasíte, že poskytnuté fotografie alebo videá môžu byť zverejnené na internetovej stránke obce a použité na propagačné účely obce, ako sú napríklad tvorba plagátov, kalendárov alebo iných materiálov súvisiacich s organizáciou podujatí a aktivít obce.

Tento súhlas môžem kedykoľvek odvolať zaslaním emailu na adresu: administrator@lukacovce.sk, alebo osobne na Obecnom úrade Lukáčovce.

Za poskytnuté video/fotografiu ďakujeme 🙂

NAHRAŤ SÚBOR

LUKÁČOVSKÝ

spravodaj

Oslavy obce Lukáčovce: Víkend plný hudby, zábavy a slnečného počasia

Prečítať článok

LUKÁČOVSKÝ

spravodaj

Spomienka na rodáka obce: Michal Hraška

Zobraziť fotoalbum

LUKÁČOVSKÝ

spravodaj

Odhalenie pamätnej tabule generálovi J. Hrebíkovi

Zobraziť fotoalbum

Vážený občan/občianka,

Aktuálne prebieha podpis nových zmlúv na dodávku pitnej vody z obecného vodovodu a vyrovnanie preplatkov za marcový odpis vodomerov.

Z tohto dôvodu prosíme majiteľov nehnuteľností, ktorí sú vlastníci vodomeru, aby sa dostavili na obecný úrad.

Úhrada poplatku za spotrebovanú vodu zo septembrového odpisu bude z vyššie uvedeného dôvodu možné uhradiť iba priamo na obecnom úrade počas stránkových hodín bezhotovostným alebo hotovostným platobným spôsobom.

Za porozumenie a spoluprácu vopred ďakujeme.

Obecný úrad Lukáčovce

WhatsApp Image 2024-12-01 at 16.43.17
WhatsApp Image 2024-12-01 at 16.43.38

Miesto, kde sa malí kamaráti učia hrať, tvoriť a spoznávať svet, kde majú každý deň nové dobrodružstvo. Nie je to škola pre veľkých, ale pre tých najmenších. Čo je to?

WhatsApp Image 2024-12-02 at 14.02.22
WhatsApp Image 2024-12-02 at 15.51.29
att.VNp9TWsEpRQRapOKrv65eLLKKnAeJsEU9Rmj9tnSPTM
WhatsApp Image 2024-12-08 at 14.44.55
WhatsApp Image 2024-12-05 at 21.13.01
att.XVa_4Lq8QALpHBt3fCRWehOe0gi9Ggcw2Bf8MXMMdco
WhatsApp Image 2024-12-06 at 19.16.58
IMG_2336
IMG_2334
Unknown

Toto okienko už má svojho majiteľa

725cf309-8068-4de6-b6b8-454423d2e69b
PSX_20241210_172325

Toto okienko už má svojho majiteľa

Messenger_creation_0C136DF1-5E7B-45C2-BE00-3ACC9030FF07

Toto okienko už má svojho majiteľa

Uhádneš kto to je?

Miesto, kde sa učíme písať, čítať, počítať a kde spoznávame prvých učiteľov a kamarátov. Nie sme už najmenší, ale na veľkých nás ešte len pripravujú. Čo je to?

Toto okienko už má svojho majiteľa

Toto okienko už má svojho majiteľa

Unknown

Toto okienko už má svojho majiteľa

Toto okienko už má svojho majiteľa

Toto okienko už má svojho majiteľa

Toto okienko už má svojho majiteľa

Toto okienko už má svojho majiteľa

Toto okienko už má svojho majiteľa

Vážení obyvatelia, srdečne vás pozývam na tradičný punč u starostky, ktorý sa uskutoční deň pred Vianocami.

Príďte sa zahriať pri príjemnej atmosfére, potešiť sa vianočnými koláčmi a spoločne si užiť predvianočnú pohodu 23. decembra od 18:00 do 20:00.

Teším sa na vašu účasť a príjemne strávený čas v spoločnosti susedov a priateľov.

Toto okienko už má svojho majiteľa

Uhádneš kto to je?

Miesto, kde sa modlíme a nachádzame pokoj, stojí na kopci a z jeho veže znejú zvony. Kde to je?

Otváracia doba Obecného úradu

počas vianočných sviatkov

23.12.2024 07:30 - 12:00
24.12. - 26.12.2024 Sviatok
27.12.2024 07:30 - 12:00
28.12. - 29.12.2024 Nestránkový deň
30.12.2024 07:30 - 12:00 | 12:30 - 15:30
30.12.2024 07:30 - 12:00 | 12:30 - 15:30
31.12.2024 07:30 - 12:00
01.01.2025 Sviatok
02.01.2025 07:30 - 12:00 | 12:30 - 15:30
03.01.2025 07:30 - 12:00 | 12:30 - 13:00
04.01. - 05.01.2025 Nestránkový deň
06.01.2025 Sviatok