Vlajky - preklad stránky

Zdroj obrázku: Canva

Aj Dušičky môžu byť ekologické: Ako si uctiť milovaných zosnulých bez kopy plastov

S jeseňou sa okrem iného spájajú aj sviatky venované našim blízkym zosnulým. Cintoríny sú po zotmení plné stíchnutých ľudí, rozžiarených sviec či pestrofarebných chryzantém. Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých patria v našej zemepisnej šírke k rešpektovaným sviatkom nielen veriacich. Počas týchto sviatočných dní však vzniká aj veľké množstvo odpadu.

Väčšina z nás si to neuvedomuje, ale aj počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých zvykneme produkovať viac odpadu. Spomínať na našich blízkych tak môžeme ekologickejšie a s prihliadnutím na životné prostredie.

Obchody už celé týždne pred sviatkami ponúkajú rôzne farebné umelé kvety, vence, plastové kahance či svietniky. Tieto síce na cintorínoch vydržia dlhšie, ale pretože sú vyrobené z materiálov, ktoré sa nedajú recyklovať, sú už vopred odsúdené na skládku.

Ako teda počas týchto sviatkov čo najmenej zaťažiť prírodu a skládky?

Namiesto umelých kvetov, vencov a iných ozdôb prinesme na hroby našich blízkych živé kvety v kvetináči. Sú krajšie, vydržia možno až do prvých mrazov a sú cenovo dostupné. Vsadiť môžeme aj na výzdobu z prírodných materiálov – šišiek, sušených kvetov či ihličia. Ak už máme sklenené kahance alebo svietniky, používajme ich čo najdlhšie. Ako alternatívu môžeme použiť sviečky zo sójového alebo včelieho vosku. Aj prírodné materiály raz skončia ako odpad. Živé kvety bez plastových obalov, stužiek a drôtikov, kvety z kvetináčov, burinu, lístie či konáriky vytrieďme, aby zbytočne neputovali na skládku. Ak nie sú na cintoríne dostupné nádoby na triedený odpad, vezmime odpad so sebou a vytrieďme ho doma.

Tipy, ako ekologickejšie vyzdobiť hroby našich blízkych

Skúste to tento rok inak a nahraďte nerecyklovateľné ozdoby udržateľnejšími materiálmi:

  • Namiesto umelých kvetov vysaďte chryzantémy alebo prineste iné kvety v kvetináčoch. Vyrobiť môžete aj kytice zo sušených kvetov, ktoré dlhšie vydržia.
  • Zabudnite na plastové stuhy, celofány a umelé dekorácie a nahraďte ich dekoráciami z organických materiálov.
  • Vyrobte vence z prírodných materiálov. Použite do nich to, čo nájdete na záhrade alebo počas prechádzok v prírode – šišky, ihličie, farebné lístie, konáre, mach alebo sušené kvetiny.
  • Nahraďte umelohmotné kahance a svietniky za sklenené s kovovým uzáverom, ktoré môžete používať opakovane.
  • Sviečky nekupujte v plastovom obale, kúpte ich radšej v hliníkovom obale alebo rovno bez obalu. Ešte lepšou alternatívou sú sviečky vyrobené zo sójového alebo včelieho vosku.
  • Riaďte sa heslom „menej je niekedy viac“. Znížte množstvo sviečok aj dekorácií. Aj malá zmena má pozitívny dopad na prírodu.
VÁŠ NÁZOR
Aké sú pravidlá?
Komentáre

Upozornenie

Skôr ako vyjadríš svoj názor, prečítaj si informácie ohľadom pravidiel v diskusiách na stránke.

Následne klikni na bielu bodku.

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentárov
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre

Skip to content