Vlajky - preklad stránky

Zdroj obrázku: Shutterstock

Našli ste na svojom pozemku roj včiel? Ako postupovať…

Včely majú pre nás mimoriadny význam a zaslúžia si ochranu. Nález včelieho roja je príležitosť na záchranu včiel, ktoré sa pritom riadia len svojimi prirodzenými vlastnosťami a inštinktmi.

Roje včiel nemusia byť útočné a pre človeka nebezpečné. No tak ako je nevyspytateľný človek sám, nevyspytateľné sú aj niektoré prírodné javy. V záujme chrániť môžu niektoré včely vnímať vaše priblíženie sa a zvedavosť ako záujem ublížiť kráľovnej.

Včelstvá v tomto období dosahujú vrchol svojej sily, čo ich núti k prirodzenému rozmnožovaniu – k rojeniu. V tomto období často vidíme včelárov pri zbere veľkých rojov. Roj je vlastne vznik novej včelej rodiny. Z úľa vylieta stará matka s mladými včelami. Roje sa tvoria aj v prípadoch, kedy sa matka plánuje presunúť inam. Včelár tak príde o podstatnú časť včelstva v jednom úli. Inokedy môže ísť o prvoroje, menšie roje, no ľudia zväčša spozorujú práve tie veľké roje.

Platia zásady:

  • nepribližovať sa
  • odstrániť potraviny, ktoré by mohli byť súčasťou plánu presunu roja k vám
  • zatvoriť okná
  • ak sa roj usadil, zavolať včelára, hasičov

V prípade, ak vo svojej záhrade, na stromoch, ale aj na iných možno neočakávaných miestach spozorujete včelie roje, poskytnite okamžite túto informáciu  včelárovi, ktorý vás poučí a zabezpečí odborný odvoz včelieho roja.

VÁŠ NÁZOR
Aké sú pravidlá?
Komentáre

Upozornenie

Skôr ako vyjadríš svoj názor, prečítaj si informácie ohľadom pravidiel v diskusiách na stránke.

Následne klikni na bielu bodku.

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentárov
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre

Skip to content