Jazyk stránky na web mobil

LUKÁČOVSKÝ SPRAVODAJ

FARNOSŤ LUKÁČOVCE

Veriaci farnosti Lukáčovce a filiálok Alekšince a Andač sa zúčastnili púte do Poľska

Zverejnené: 15.08.2023  | Autor: Miroslav Hafera |  Foto/video: Miroslav Hafera |  Zdroj: wikipedia

V dňoch od 16. do 19. júla sa veriaci farnosti Lukáčovce a filiálok Alekšince a Andač zúčastnili púte do Poľska. Navštívili sme pútnické miesta na trase Lukáčovce – Wadowice – Czestochowa – Krakow – Łagiewniky Kalwaria Zebrzydowska – Lukáčovce. 

Wadovice je poľské mesto, v ktorom sa dňa 18. mája 1920 narodil Karol Wojtyla (Svätý Ján Pavol II. ).

Czestochowa je spätá najmä s púťou k obrazu Matky Božej Čenstochovskej v kláštornom komplexe na Jasnej Hore, ktorý je najväčší, najprestížnejší a najnavštevovanejší spomedzi čenstochovských pamiatok.

Podľa údajov z tlačovej kancelárie Jasnej Hory Čenstochovú v roku 2005 navštívilo 4,5 milióna pútnikov, z toho viac ako 165 tisíc prišlo peši.

Krakov je jedným z najdôležitejších poľských turistických centier s cennými pamiatkami. V Krakove sa nachádza vyše 6 tisíc historických objektov a je druhé najväčšie mesto Poľska. Zároveň je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva. 

Łagiewniky Kalwaria Zebrzydowska sa nachádza v malebnom predhorí Makowski (okres Wadowice, Malopoľské vojvodstvo), nie je len kostolom a kláštorom, ale aj komplexom kaplniek a kostolíkov na chodníkoch a manieristickým krajinným parkom. Jeho vznik má na svedomí Mikołaj Zebrzydowski. V roku 1602 založil kláštor a kalváriu. Kalvária je pulzujúcim miestom uctievania pútnikov, ktorých počet ročne dosahuje dva milióny.

Komentáre

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentárov
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre

Skip to content