STAROSTKA OBCE
Ing. Jozefína Pokrývková, PhD.
+421918702837
starosta@lukacovce.sk
OBECNÝ ÚRAD
Alexandra Kolařiková 037 /7829 101
Ing. Miroslava Dudič 037 /7829 921
Mgr. Marcela Teplanská
NAPOSLEDY PRIDANÉ:
POZVÁNKA NA PODUJATIE:
Bezpochyby najväčšou zaujímavosťou Lukáčoviec je kultúrna historická pamiatka, ktorou je stredoveký kaštieľ z 15. stor. Táto dominanta obce je zapísaná v Zozname kultúrnych pamiatok Slovenska a je teda pamiatkovo chránená. Ide o významnú, impozantnú, opevnenú stavbu. Podľa miestnej tradície bol kaštieľ sídlom križiackeho rádu templárskych rytierov. Aj starší autori dejín obce popisovali kaštieľ ako ich kláštor. Ak by tomu tak bolo, stal by sa kaštieľ jednou najstarších hradných architektúr celého Slovenska.
Architektonicky predstavuje menší hrad s pravidelným štvoruholníkovým pôdorysom, jehož strany sú dlhé približne 52 metrov. Kaštieľ je opevnený s mierne vysunutými nárožnými vežami a v minulosti ho od pahorkatiny oddelovala široká priekopa.
Počas svojej histórie patril kaštieľ niekoľkým významným šľachtickým rodinám, vrátane rodiny Šándorovcov, ktorá ho vlastnila v období od 15. do 18. storočia. Jedným z posledných pánov, ktorí kaštieľ vlastnili, bol slobodný barón Gašpar Šándor.
Písomný záznam z r. 1736 uvádza: “Na území našej obce máme kaštieľ, vystavaný v štvorcovej forme, ktorého stredná časť je dvojposchodová. Na hornom poschodí (neznámy autor tým myslí 1. poschodie) je 5 štukatúrami ozdobených miestností, 2 rondely so štukatúrami a hlavný palác bez výzdoby. Na dolnom poschodí sú menšie izby a jeden dvor, 4 pivnice, 8 izieb s podlahou a 4 honosné miestnosti pre vznešeného pána baróna Ladislava Sándora. Pivovar je v súčasnosti prázdny, ďalej kuchyňa s pivnicou, vínne pivnice pre 1000 vedier (myslí sa asi okovov; 1 okov mal obsah cca 50 l) vína, ktoré sa tu dobre zachováva. V kaštieli je murovaná kamenná studňa, hlboká asi 13 m. V stajni je 8 oddelení pre kone. Za kaštieľom je záhrada s ovocnými stromami a 3 miestnosti na uskladnenie ovocia a dom záhradníka.”
Pamiatka postupom času chátrala a teraz si už iba domýšľame bývalý impozantný výzor pevnosti. Ku kaštieľu patril pamiatkovo chránený park, ktorý však už zanikol. Pod kaštieľom sa nachádzajú staré podzemné chodby vedúce von z kaštieľa na viac svetových strán, ktoré sú však v prevažnej miere zavalené. Pod kaštieľom sa nachádzajú staré podzemné chodby vedúce von z kaštiele na viac svetových strán, avšak sú prevažne zavalené. Podľa staršej publikácie “História obce Lukáčovce” bolo pri výskumoch na začiatku 20. storočia v týchto chodbách nájdené staré víno, ktoré bolo staré 200-300 rokov. Ďalej sa tam predpokladali aj nálezy starých mincí, ktoré si mohli ľudia ukryť pred nájazdmi Turkov.
Na prelome rokov 1999-2000 kaštieľ od biskupského úradu získal Obecný úrad, ktorý má v úmysle pamiatku zachrániť a pokúsiť sa zrekonštruovať. Vedenie obce je myšlienke záchrany veľmi naklonené a preto intenzívne hľadá investorov, resp. partnerov na túto náročnú investičnú akciu. Do úvahy pripadajú i iné formy spolupráce s domácimi i zahraničnými partnermi.
Obec spolupracuje s občianskym združením Alexu. V projekte už podali pomocnú ruku mnohí partneri, čo umožnilo zrealizovať pamiatkový a archeologický výskum, vymeniť kompletný krov na hlavnom trakte a položiť novú strešnú krytinu. V roku 2004 obec dostala dotáciu vo výške 345 000 Sk od Nadácie SPP. V roku 2005 obec uspela v grantovom programe Ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom, vďaka čomu boli na hlavnom trakte začiatkom roka 2006 osadené nové okná v hodnote 1 milión korún.