Dátum zverejnenia:

11/12/2022

LUKÁČOVSKÝ SPRAVODAJ

ZELENÁ OBEC

Oblečenie len tak nevyhadzujte do koša. Raz totiž bolo vyrobené – to znamená, že sa naň spotrebovalo množstvo prírodných zdrojov – vody, energií, vyrábali ho ľudské ruky. Bola by to škoda, plytvanie a záťaž pre životné prostredie, keby takéto takmer nenosené oblečenie len tak skončí niekde na skládke. Zaslúži si dostať druhú šancu. 

Kým mnohí z nás nevieme ani poriadne zavrieť skriňu pre množstvo oblečenia v nej, na svete sú ľudia, pre ktorých je oblečenie nedostatkový tovar. Aj na Slovensku existujú organizácie, ktoré nepotrebné oblečenie zbierajú a posúvajú ich ľuďom v núdzi – ľuďom bez domova, chudobným rodinám, týraným ženám a ich deťom a pod

 

Aké sú možnosti?

  • Keď oblečenie vyhodiť, tak len do špeciálnych kontajnerov na textil, tieto kontajnery sa nachádzajú aj v našej obci pri kaštieli a obecnom úrade.

Zbiera sa iba oblečenie vhodné na ďalšie použitie, a teda pekné, čisté, nepoškodené a použiteľné pánske, dámske a detské oblečenie, opasky, kabelky, topánky a bytový textil. Nevhadzujte do kontajnerov odpad nevhodný na ďalšie použie, a teda znehodnotený, poškodený, špinaný a nepoužieľný textil – takýto odpad vhadzujte prosím iba do komunálneho odpadu.

  • Prineste oblečenie do second handu, nepotrebné oblečenie prijímajú aj obchodíky s tovarom z druhej ruky. Skúste sa popýtať toho najbližšieho ku vám, či by od vás prijali oblečenie.

Čo je dôležité povedať – oblečenia vyhadzujeme tak veľa, že už aj samotné organizácia a charity majú problém nepotrebné oblečenie prijímať. Preto sa dopredu informujte, čo daná organizácia zbiera, aký typ oblečenia potrebuje a či vôbec aktuálne oblečenie zbierajú.

  • Skúste oblečenie predať na rôznych portáloch, ktoré túto možnosť ponúkajú

Na predaj môžete využiť rôzne portály, ako napr. www.bazos.sk alebo aplikáciu Vinted. Veľkej obľube v tomto smere sa tešia aj sociálne siete – stačí svoje oblečenie nafotiť a vložiť na svoj Instagram účet (populárna je v tomto smere funkcia Instastories), na predaj môžete taktiež využiť aj rôzne skupiny na Facebooku, ako napr. Bazár oblečenia alebo špeciálnu funkciu Facebooku – Marketplace resp. Trhovisko. Pokiaľ máte radšej offline priestor, môžete sa zúčastniť rôznych bazárov a búrz. Pravidelne sa v Nitre koná napr. tzv. garážový výpredaj na Chrenovej.

Swap je podujatie, kde si môžeš vymeniť svoje kúsky oblečenia. Výhoda je v tom, že sam/a môžeš odovzdať oblečenie, ktoré ti je ľúto hodiť do kontajnera a zároveň si vybrať niečo pekné na seba na oplátku. Toto podujatie sa pravidelne koná vo všetkých krajských mestách.

Zaujímavosť, ktorá Vás prinúti šetriť

Výroba jedného páru džínsov “zhltne” v prepočte 8000 litrov vody, jedno bavlnené tričko 2700 litrov. Z rovnakého množstva vody by uhasilo svoj smäd až 900 ľudí. Neuveriteľné, však? Chemikálie používané pri farbení bavlny sa pritom z vody odstraňujú len veľmi ťažko.

Ak si v obchode kupujete už dvanáste tričko tejto sezóny, skúste si na tieto fakty spomenúť. Možno zistíte, že to tretie podobné tričko, ktoré už máte vo svojom šatníku nie je až také potrebné.

ZDROJ INFORMÁCIÍ

Fotografia: shutterstock.com, www.sumne.sk
Informácie čerpané: www.sumne.sk, www.hydrotech-group.com