Vlajky - preklad stránky

28/11/2022

Dátum zverejnenia:

14/11/2020

Medzi najdôležitejšie archívne dokumenty v obci Lukáčovce patrí kronika, v ktorej je podrobne spracovaný život v Lukáčovciach.

O podrobnosti spracovania a bohatosti informácií svedčí aj fakt, že dnes sa píše už tretia kniha vedená piatym kronikárom. Prvý zápis v kronike je z 20. apríla 1933, odvtedy mapuje život v obci nepretržite, až po súčasnosť. V prvej knihe môže čitateľ nájsť informácie o polohe obce, jej histórií, o pôvode niektorých chotárnych a miestnych názvov, sakrálnych pamiatkach, ale aj o všetkých nevšedných a zaujímavých udalostiach ako je napr. I. a II. svetová vojna. Informácie v prvej vydanej kronike siahajú do roku 1978. Prvými kronikármi boli p. Izidor Zachar, Michal Mošať a Božena Rolfesová. Po smrti p. Rolfesovej (✝︎ 1.12.1997) bol obecnou radou za nového kronikára obce zvolený p. Pavol František Prosnan, ktorý začal písať v poradí druhú knihu, ktorú obohatil aj o krásne ilustrácie Slovenska a obce. Aktuálne sa príbeh našej obce zapisuje do 3. knihy, ktorú píše v poradí piaty kronikár, p. Soňa Szalaiová. Každá z troch kroník obsahuje tiež informácie o počasí, združeniach pôsobiacich v obci, opisuje spoločenský a duchovný život v obci, zároveň obsahujú životopis každého aktuálneho kronikára, každý rok je zakončený štatistikami.

Kronika je uložená na obecnom úrade a sprístupnená je prezenčne pre každého čitateľa po vopred dohodnutom termíne. Čoskoro bude prvý a druhý diel kroniky digitálne spracovaný a dostupný aj v elektonickej forme na internetovej stránke obce.

KOMENTÁRE

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentárov
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Skip to content