Zdroj obrázku: shutterstock.com

Vianoce môžu byť ekologickejšie a nemusia Zem zaťažiť odpadom

Vianočné sviatky sú obdobím obdarúvania a hojnosti. Všetkého musí byť dostatok, všetko osvietené a ozdobené. Aj toto obdobie sa však dá uchopiť ekologicky, s ohľadom na prírodu a budúce generácie žijúce na Zemi.

Napríklad pri výbere darčekov volíme v lepšom prípade skôr duchovné darčeky ako vzájomnú prítomnosť, pokoj, či lásku. K tým ekologickejším darčekom tiež patria zážitky vo forme vstupenka do divadla, kina, fitness centra, na wellness, masáž a podobne.

V prípade hmotných darčekov skúste vyhľadať ekologickú či prírodnú vec. Prírodnú kozmetiku či niečo praktické s dlhodobým využitím.

VIANOČNÁ VEČERA A STROMČEK

Zodpovednejšie sa dá pripraviť aj vianočná večera. Keďže odpad vzniká už počas nakupovania, pokúste sa vyberať potraviny a tovary s čo najnižším odpadom, napríklad bez obalov a skôr domáce. Pomôže tiež, ak si prinesiete vlastné obaly a tašky na nákup.

Najlepší variant vianočného stromčeka je izbový ihličnan, ktorý poteší celoročne a na Vianoce ho len dozdobíte.

Vhodné je aj použitie živého stromčeka v kvetináči, naaranžovanie vetvičiek do vázy či použitie konárov. Kreativite sa medze nekladú a stromček si môžete vytvoriť z vašej domácej knižnice, použitím kníh do tvaru stromčeka s pridaním svetielok a už je na svete.

PRÍRODNÉ OZDOBY A EKOLOGICKÉ BALENIE

Ozdoby na vianočný stromček a do domácnosti tiež možno zvoliť s ohľadom na prírodu. Najlepšie sú tiež prírodné ozdoby namiesto platových a umelých. Množstvo ozdôb nájdete doma či v prírode. Použiť sa dá napríklad škorica, badián, klinčeky, sušené ovocie, citrusy, šípky, šišky či ihličie alebo mach.

Ideálnou a úspornou formou vianočného osvetlenia sú LED žiarovky, spotrebujú totiž oveľa menej energie a vydržia dlhšie oproti klasickým,“ odporúča mesto.

Balenie darčekov tak isto vytvára množstvo odpadu. Vhodné je použitie starých novín, recyklovaného papiera, starých darčekových tašiek a krabíc, či dokonca látky.

KTORÝ ODPAD KAM PATRÍ?

Do kontajnera na papier vyhadzujeme obaly z darčekov, papierové krabice, letáky, obaly z múky. Nepatria sem znečistené, mokré a mastné obaly.

Do plastov vyhadzujeme obaly z potravín, darčekov, kozmetiky, plastové fľaše, tégliky z jogurtov, ktoré roztlačíme na čo najmenšie, aby zbytočne nezaberali miesto v nádobách.

Sklenený odpad tvoria zaváraninové poháre, sklenené črepy, fľaše. Nie sú to keramické či porcelánové veci.

Zvyšky jedla ako šupky z ovocia či zeleniny, škrupiny z vajec, vrecká z čaju a podobne patria do bioodpadu alebo sa dajú kompostovať v domácich kompostéroch. Pokazené potraviny alebo zvyšky vareného jedla či potraviny živočíšneho pôvodu treba vytriediť do kuchynského odpadu.

Nenosené oblečenie, obuv aj detské hračky sa pokúsime darovať. Ponúknuť ich môžeme známym, rodinám v núdzi, darovať ich na charitu či zariadeniam sociálnych služieb. Odovzdať sa dajú v zbernom dvore alebo ich môžete vhodiť do kontajnerov určených na šatstvo.

VÁŠ NÁZOR
Aké sú pravidlá?
Komentáre

Upozornenie

Skôr ako vyjadríš svoj názor, prečítaj si informácie ohľadom pravidiel v diskusiách na stránke.

Následne klikni na bielu bodku.

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentárov
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre

Subscribe And Enjoy!

35% Discount

Get 15% off  by signing up to our newsletter

You have been successfully Subscribed! Ops! Something went wrong, please try again.
I don't want to see this offer anymore
Skip to content