PODNET PRE STAROSTKU Bytovka pri obecnom úrade Zverejnené:24/06/2026 Podnet od občana Autor: Meno nezverejnené na žiadosť autora Dobrý deň, pani starostka, chcela by som sa obrátiť s podnetom ohľadom obecných bytov pri obecnom úrade. Bola by som rada, keby sa obec viac venovala aj podmienkam bývania v týchto bytoch. V bytoch boli síce vymenené strešné okná, čo určite oceňujeme, no veľmi by pomohlo, keby boli doplnené aj o sieťky proti hmyzu a rolety. Najmä počas letných mesiacov je v podkroví veľmi teplo a bez tienenia sa byty rýchlo prehrievajú. Zároveň je pri vetraní bez sieťok problém s hmyzom, čo bývanie výrazne znepríjemňuje. Verím, že by takéto riešenie ocenilo viacero nájomníkov. Okrem podkrovných bytov by som chcela dať do pozornosti aj možnosť riešenia žalúzií na bytoch na nižších poschodiach, aby si ich nájomcovia nemuseli zabezpečovať a hradiť na vlastné náklady sami. Verím, že sa bude môj podnet riešiť a že sa podarí nájsť vhodné riešenie na zlepšenie podmienok bývania v obecných bytoch. Ďakujem za zváženie môjho podnetu. Odpoveď na podnet – DISKUSIA
Vodomer
PODNET PRE STAROSTKU Vodomer Zverejnené:27/04/2026 Podnet od občana Autor: Lubos Bellovic Dobrý deň, prosim o informovani výmeny vodomera vopred v ktorý deň sa bude výmena realizovať a približný čas. Inak sa k vodomeru firma, ktorá realizuje výmenu nedostane. A taktiež by bolo dobre informovať občanov ,aká firma bude realizovať výmenu. ĎAKUJEM Odpoveď na podnet Dobrý deň, obec informuje občanov o realizácii výmeny vodomerov prostredníctvom obecného rozhlasu. Výmena sa vykonáva priebežne počas celého roka v spolupráci s certifikovanou firmou a zamestnancom obce. Z dôvodu rozsahu výmen a harmonogramu dodávateľskej firmy nie je možné určovať presný deň a čas výmeny pre jednotlivé domácnosti. Ďakujeme za pochopenie a súčinnosť. S pozdravomVaša starostka J. Pokrývková DISKUSIA
Vyvoz odpadu
PODNET PRE STAROSTKU Vyvoz odpadu Zverejnené:14/01/2026 Podnet od občana Autor: Meno nezverejnené na žiadosť autora Dobry den. Po dnesnom vyvoze BIO odpadu nam zostalo dost odpadu primrznuteho na spodku hnedej nadoby. Vzhladom k tomu, ze tento rok prebieha vazenie odpadu, tak by som bol rad, keby pracovnici komunalnych sluzieb robili to co maju, a nadobu vyprazdnili. Viem, ze je pocasie ake je, odpad z kuchyne ma svoju vlhkost a moze namrznut, ale tymto sposobom mi bude ten isty odpad opakovane navazeny pri nasledujucom vyvoze. Pan pri vrateni nadoby musel citit vahu nadoby, ale evidentne ho to netrapi. Ked uz su lenivy prejst 2m pre nadobu, nech aspon robia to co maju. Dakujem Odpoveď na podnet Dobrý deň, ďakujeme za Váš podnet a spätnú väzbu. Pri vývoze biologicky rozložiteľného odpadu sa v zimnom období môže stať, že časť obsahu nádoby vplyvom nízkych teplôt primrzne k jej stenám alebo dnu. Ide o jav, ktorý komunálne služby v tomto období nedokážu vždy technicky ovplyvniť. Radi by sme Vás ubezpečili, že zostatkový odpad, ktorý v nádobe zostane po vývoze, Vám nie je započítaný do váženia. Váženie prebieha pred vysypaním nádoby aj po jej vyprázdnení a do evidencie sa zapisuje len rozdiel týchto dvoch hodnôt. Váš podnet zároveň berieme ako upozornenie na potrebu dôslednej manipulácie s nádobami. Komunikovali sme daný problém s dodávateľskou službou. Ďakujeme za pochopenie. S pozdravomVaša starostka J. Pokrývková DISKUSIA
Bezpečnosť pre deti
PODNET PRE STAROSTKU Bezpečnosť pre deti Zverejnené:13/11/2025 Podnet od občana Autor: Meno nezverejnené na žiadosť autora Dobrý deň pani starostka. Dnes som videla deti zo škôlky na prechádzke, čo sa mi páči. Len by som sa chcela spýtať či by sa nedalo pre ne zabezpečiť reflexné vesty kôli ich bezpečiu. Predsa je v tejto časti roka sychravé počasie a bolo by ich lepšie vidieť. Zuzana Odpoveď na podnet Dobrý deň, ďakujeme za Váš podnet a záujem o bezpečnosť detí z materskej školy. Pobyt detí vonku a spoločné prechádzky sú dôležitou súčasťou ich denného režimu. Materská škola má k dispozícii reflexné vesty pre všetky deti, ich používanie však závisí aj od spolupráce detí, keďže nie každé dieťa si ich chce počas prechádzky obliecť. Pedagogickí zamestnanci pritom dbajú na bezpečnosť detí a prispôsobujú trasu aj organizáciu prechádzok aktuálnym podmienkam. Sprevádzajú ich viaceré pani učiteľky s reflexnými prvkami a dbajú na ich bezpečnosť. Ďakujeme za Vaše upozornenie, ktoré vnímame ako prejav záujmu o bezpečné prostredie pre deti v našej obci. S pozdravom Vaša starostka J. Pokrývková DISKUSIA
Veterný park „Hlohovec“
PODNET PRE STAROSTKU Veterný park „Hlohovec“ Zverejnené:22/10/2025 Podnet od občana Autor: Peter Mizera Dobrý deň pani Starostka, Chcel by som sa spýtať ako bude obec reagovať na včerajšie medializované správy ohľadom zamýšľaného veterného parku „Hlohovec“, ktorý sa má na požiadavku vlády s pomocou investora začať stavať na jeseň 2026. Veterný park sa má dotknúť aj okolitých obcí v regióne, bude obec koordinovať svoj postup s týmito okolitými občanmi? Bude možnosť pre občanov vyjadriť sa k danému projektu, či už referendom alebo iným spôsobom. Som v obci iba krátko, ale bol by som nerád, keby krásnu krajinnú oblasť s nádhernými výhľadmi pokazili 200-260 m monštrá, ktoré zmenia celý ráz tohto krásneho regiónu. Medzi obcami Lukáčovce a Pastuchov by malo vyrásť vyše 20 týchto monštier. Pripájam aj link na jeden z článkov, ktorý o tomto zámere informoval https://trnavske.radio/2025/10/21/pri-hlohovci-ma-vzniknut-obrovsky-veterny-park-v-regione-o-nom-nevedia/. O tomto zámere informovali aj médiá ako SME, Denník N, .týždeň a mnohé ďalšie, vybral som link na médium, v ktorom je aj predbežný nákres rozmiestnenia vrtúľ v regióne. Bude k tejto téme aj nejaké verejné zasadanie obecného zastupiteľstva? Ospravedlňujem sa za dĺžku podnetu, ale daná správa vo mne vyvoláva nie veľmi pozitívne emócie. Verím, že sa danej problematiky zhostíte s energiou Vám vlastnou a uchránite obec Lukáčovce od tohto projektu. Ďakujem vopred za odpoveď, S úctivým pozdravom Peter Mizera. Odpoveď na podnet Dobrý deň, pán Mizera, samozrejme, že obec vykoná kroky v prospech občanov, pretože plánovaný zámer MŽP nie je vôbec v súlade s vývojom obce. Sama som bola včera ráno šokovaná informáciou, že sa to netýka len okolia Hlohovca, ale aj celého okolia Nitry – a to bez toho, aby sa s nami niekto stretol a stanovil podmienky. Osobne s týmto zámerom nesúhlasím, pretože je nepremyslený; veľkosť a počet plánovaných elektrární sú neprimerané. Zásadne nesúhlasím s výstavbou týchto obrovských veterných elektrární a podniknem všetky kroky, ktoré sú v mojej kompetencii, aby som ochránila záujmy miestnych občanov. Budúci týždeň sme pozvaní na interné stretnutie dotknutých obcí, kde by mali byť zodpovedané otázky. Po stretnutí Vám budem vedieť povedať viac. Vaša starostka J. Pokrývková DISKUSIA
Pitná voda
PODNET PRE STAROSTKU Pitná voda Zverejnené:08/08/2025 Podnet od občana Autor: Meno nezverejnené na žiadosť autora Vážená pani starostka, obraciam sa na Vás s podnetom na zriadenie verejnej točky (pitidla) s pitnou vodou v centre našej obce. Takéto miesto by ocenili obyvatelia všetkých vekových kategórií, najmä počas horúcich dní. Rovnako by to bolo prínosom pre deti, športovcov, seniorov či návštevníkov obce, ktorí sa pohybujú po vonku. V mnohých iných obciach a mestách je takáto služba samozrejmosťou a prispieva k väčšiemu komfortu aj zdravému životnému štýlu. Ak by to bolo možné, prosím, zvážte vhodné umiestnenie (napr. pri ihrisku, parku, kultúrnom dome alebo autobusovej zastávke). Ďakujem Vám za zváženie tohto návrhu a v prípade potreby rada doplním ďalšie informácie. Odpoveď na podnet Dobrý deň, ďakujem za Váš podnet a návrh týkajúci sa zriadenia verejného prístupu k pitnej vode v centre obce. Takéto miesto by určite mohlo byť prínosom pre obyvateľov aj návštevníkov, najmä počas horúcich dní. Momentálne nemáme túto investíciu zahrnutú v rozpočte obce. Dôvodom je, že podobné projekty sa väčšinou realizujú vtedy, keď sa nám podarí získať financie z externých zdrojov – napríklad z rôznych dotačných výziev. Vďaka nim vieme obec zveľaďovať bez toho, aby to výrazne zaťažilo obecný rozpočet. Navrhujem, aby sme sa stretli a spoločne prešli možné návrhy umiestnenia. Váš návrh si zapíšeme a pri najbližšej výzve, ktorá bude zameraná na zveľaďovanie verejných priestranstiev, ho zahrnieme do plánovaných výdavkov. Verím, že takto budeme pripravení reagovať okamžite, keď sa naskytne vhodná príležitosť na financovanie. Zároveň však musím spomenúť aj obavy z prípadného poškodzovania alebo nesprávneho používania takéhoto zariadenia. Žiaľ, máme skúsenosti, že niektoré zrealizované prvky si ľudia nevážia – napríklad na detskom ihrisku pri obchode sa večer hojdá mládež na hojdačke určenej pre bábätká (s jasne stanovenou nosnosťou a vekovým obmedzením), a podobne trpí aj lezecká pyramída. Tieto prvky musíme neustále opravovať. Pri verejnom prístupe k vode zadarmo hrozí, že by niektorí nechali vodu tiecť, poškodili zariadenie alebo ho znehodnotili, čo by ubralo na jeho dostupnosti pre ostatných. Verím však, že spoločným hľadaním vhodného riešenia a zabezpečenia sa dá nájsť spôsob, ako takéto miesto zriadiť a zároveň ho ochrániť. A tiež verím, že si ľudia postupne začnú viac vážiť aj tie veci, ktoré im priamo nepatria, a budú myslieť na ostatných, aby ich mohli plnohodnotne využívať aj v budúcnosti. S pozdravom Vaša starostka J. Pokrývková DISKUSIA
Značka
PODNET PRE STAROSTKU Značka Zverejnené:16/07/2025 Podnet od občana Autor: Meno nezverejnené na žiadosť autora Dobrý deň. Pri pohľade na novú značku pred domom č. 279 si myslím že peniaze z našich daní boli ozaj minuté „skvele“. Každý vie kde sa nachádza OcÚ či kulturak. Ten kto to nevie sa opýta. Nebolo by predsa lepšie dať tam značku Pozor chodci, Pozor deti? Keďže sa prechádza cez cestu k bus zastávke? A čo tak cez cestu namaľovať prechod pre chodcov k zastávke pri kaštieli aj so zvislými dopravnými značkami… kvôli bezpečnosti. Nie každý sa vozí autom, mnohí a najmä deti do škôl chodia autobusom PRÍLOHY Odpoveď na podnet Dobrý deň, ďakujem za Váš podnet a návrhy týkajúce sa dopravného značenia. Nižšie Vám poskytujem vysvetlenie. Značka, ktorá bola osadená pri dome č. 279, nebola financovaná z obecných daní, ale z projektu PPA. Pre lepšiu predstavu – z miestnych daní obec ročne získa približne 40 € na jednu nehnuteľnosť s domom. Ak túto sumu rozpočítame na 365 dní a počet osôb v domácnosti, vychádza to na približne 0,033 € na deň na osobu. K tomu treba prirátať podielové dane vo výške približne 0,84 € na deň na občana, takže celkový denný príjem z daní na osobu predstavuje asi 0,873 €. Z týchto prostriedkov obec financuje základné služby – verejné osvetlenie, zimnú a letnú údržbu, prevádzku školského klubu a jedálne, nákup papiera a spotrebného materiálu, chod obecného úradu, prevádzkové náklady budov ako sú obecný úrad, materská škola, základná škola, kultúrny dom, dom dôchodcov, požiarna zbrojnica, vodojem, studňa, dom smútku a iné. Na väčšie investície z týchto zdrojov jednoducho neostávajú financie, takže na dané tabule nemáme prostriedky – iba pomocou fondov, pri ktorých si nemôžeme veľmi vyberať, čo presne realizujeme. Preto sú všetky väčšie investície, ktoré sa v obci realizujú, financované z externých zdrojov a často k nim prikladáme ruku k dielu aj my sami, a realizujeme ich svojpomocne – napríklad výsadba pri kostole, za ktorú patrí veľká vďaka dobrovoľníkom, ktorí prišli pomôcť. Pokiaľ sa pýtate, prečo sa realizuje zeleň a nie cesty – dôvodom je to, že obec môže realizovať len to, na čo je aktuálne vypísaná výzva na financovanie a na čo získame prostriedky. Významnú úsporu máme aj v tom, že neplatíme drahé projekčné agentúry – celú agendu projektov od prípravy, cez administráciu, monitorovanie, realizáciu až po vyúčtovanie robíme interne, čo nebýva bežná prax v obciach. Tabule boli osadené najmä pre návštevníkov, ktorí nevedia, kde sa nachádza kultúrny dom, obecný úrad, kostol a ďalšie miesta. Čo sa týka Vášho návrhu na prechod pre chodcov – požiadavku spíšeme a zašleme na Regionálnu správu ciest, keďže ide o cestu III. triedy, pri ktorej dopravnom značení rozhoduje správca komunikácie, nie obec. S pozdravom Vaša starostka J. Pokrývková DISKUSIA
Mládež
PODNET PRE STAROSTKU Mládež Zverejnené:26/04/2025 Podnet od občana Autor: Meno nezverejnené na žiadosť autora Zdravim vas mohli by ste zacat konecne riesit tie decka ktore behaju po dedine v neskorých hodinach robia hukot pustaju nahlas pesnicky robia bordel na zastavke a za kulturnym domom a pustaju delobuchy decka velmi dobre vedia na koho to je pisane ak si to prečítajú hadam si z toho nieco zoberu. Odpoveď na podnet Dobrý deň, zvyčajne neodpovedám na anonymy, ale tentoraz urobím výnimku – už len z úcty k našej mládeži. V prvom rade, ak si myslíte, že dochádza k porušovaniu zákona, treba to nahlásiť polícii na čísle 158 – napríklad v prípade používania pyrotechniky mimo povoleného obdobia alebo prehrávania hlasnej hudby mimo stanoveného času a prípustných decibelov. Z pohľadu obce neevidujeme žiadne škody na majetku. Čo sa týka sedenia mládeže pri kultúrnom dome – ide o altánok, ktorý je na tento účel určený. Dané lokality sú monitorované kamerovým systémom, a ak nám uvediete konkrétny deň a čas, vieme preveriť, či došlo k poškodeniu majetku. V druhom rade – určite ste boli kedysi mladý aj Vy. Nemyslím si, že ste trávili všetky večery doma pri štrikovaní alebo páraní peria. Buďme preto, prosím, trochu ohľaduplní. Ak by nastal skutočne vážny problém, treba ho riešiť cez príslušné orgány. A napokon – ak sa nabudúce podpíšete, Vaše meno nemusí byť zverejnené, no anonymné podnety nie sú najvhodnejším príkladom pre mládež, ktorú chceme učiť otvorenej a zodpovednej komunikácii. S pozdravom, Vaša starostka J. Pokrývková DISKUSIA
Detské ihrisko
PODNET PRE STAROSTKU Detské ihrisko Zverejnené:14/04/2025 Podnet od občana Autor: Meno nezverejnené na žiadosť autora Dobrý deň pani starostka, Mohli by sme vás pekne poprosiť o opätovnú nápravu lanoveho ihlanu na detskom ihrisku. Laná úplne dole pri tyci sú poodtrhane a z tých plastových spojov trčia šróby a deti sa uz na nich stihli aj popichať a roztrhnúť vetrovku. Veľmi pekne vás my rodičia co tam chodíme s detmi prosíme o opravu. Dakujeme PRÍLOHY Odpoveď na podnet Dobrý deň, veľmi pekne Vám ďakujem za informáciu ohľadom nevhodného technického stavu detského prvku na ihrisku. Momentálne je posledná časť demontovaná a čaká na reklamáciu. Po jej vybavení, ktorá bola kvôli spomínaným spojkám už niekoľkokrát riešená, bude prvok opätovne namontovaný. Dúfam, že tentokrát vydrží dlhšie. Ak by ste si pri pravidelnej návšteve všimli nejaké vady, pokojne mi zavolajte – situáciu budeme riešiť. S pozdravom, Vaša starostka J. Pokrývková DISKUSIA
Vývoz smetí
PODNET PRE STAROSTKU Vývoz smetí Zverejnené:06/04/2025 Podnet od občana Autor: Meno nezverejnené na žiadosť autora Dobrý deň. Mám len malú technickú otázku. Rozumiem, že tí, ktorí majú smetné nádoby vo dvore, musia vyložiť nádobu na ulicu. Ale čo ja, keď sú smetné nádoby voľne dostupné a je potrebných pár krokov k tomu, aby smetiar nádobu vzal. Je nutné tých pár metrov smetiak presúvať ku ceste? Pýtam sa preto, lebo nám nebol vyvezený odpad tento týždeň. V mestách musia nádoby vyťahovať z klietok a pochybujem, že im ich chystajú občania k vývozu.Alebo bude vhodnejšie nachystať červený koberec pre pánov aby sa im uráčilo urobiť pár krokov navyše? Čo v prípade, keď budeme odcestovaný? Nevyvezú mi komunál, lebo je 2m od cesty? PRÍLOHY Odpoveď na podnet Dobrý deň, na Vašu technickú otázku máme jednoduchú odpoveď. Bohužiaľ, súčasní smetiari sú naučení nebrať smetné nádoby, pokiaľ nie sú vyložené na ulicu. Je to z jednoduchého dôvodu – v minulosti boli v iných obciach napomínaní za to, že vzali smetnú nádobu hneď, ako ju zbadali, hoci ju dotyčný ešte nechcel vyložiť. Niektoré obce majú už iný systém zberu, v ktorom si obyvatelia platia za každý vývoz a manipuláciu s nádobou. Preto Vám ju z Vášho stojiska nikdy nevezmú. Ak budete odcestovaný, treba poprosiť dobrého suseda alebo známeho, aby Vám nádobu vyložil na okraj cesty. Dokonca sme na poslednej porade riešili aj problém, že smetiari nedávajú nádoby späť na miesto, odkiaľ ich vzali. Často ich nájdete v strede cesty alebo pri susedovi. Na tento problém sme dostali odpoveď, že páni smetiari nie sú jadroví fyzici, a preto im máme miesto vyznačiť sprejom na chodník alebo cestu, aby to pochopili. Ja s tým nesúhlasím. Nemyslím si, že by sme si mali značkovať, kam nám majú vrátiť smetný kôš. Rovnako, ako sa naučili nebrať každý smetný kôš, aj keď je stojisko vonku na ulici, musíme ich naučiť, aby nám nádoby vracali tam, odkiaľ ich vzali. S pozdravom, Vaša starostka J. Pokrývková DISKUSIA





















































