Vlajky - preklad stránky

Zdroj obrázku: Canva

Ako bojovať s dezinformáciami?

Väčšina mladých ľudí sa v súčasnosti dozvedá o novinkách na sociálnych médiách, online platformách a prostredníctvom priameho zasielania správ. Táto nová forma získavania informácií však ponecháva priestor na pokusy o dezinformácie. Nepravdivé fámy, polopravdy a úmyselné lži na oklamanie ľudí tu boli vždy. Rozsiahle využívanie sociálnych médií však tento jav ešte zintenzívnilo. Tvorcovia a šíritelia dezinformácií chcú ľudí podviesť a zmanipulovať z politických alebo ekonomických dôvodov. Pretláčajú svoj zmanipulovaný obsah prostredníctvom:

▶  botov: automatizovaných účtov, ktoré interagujú na internete a často predstierajú, že ide o skutočnú osobu;

▶  trolov: ľudí, ktorí sa snažia presadiť určitý pohľad na svet alebo šikanovať, rozptyľovať či zmiasť účastníkov online diskusie;

▶  bežných občanov, ktorí sú vmanipulovaní do situácie, keď lajkujú alebo zdieľajú nejaký obsah, napríklad preto, že v nich vyvoláva hnev alebo strach; zo štúdií vyplýva, že takýto zmanipulovaný obsah má tendenciu šíriť sa oveľa rýchlejšie ako faktický a zaručený obsah.

Zároveň sa zdokonaľujú techniky, ako upútať pozornosť ľudí, zmiasť ich alebo ich podviesť. Zmanipulované videá, fotografie a zvukové nahrávky vytvorené s použitím umelej inteligencie, tzv. deepfakes, sú napríklad urobené tak, aby si príjemcovia mysleli, že konkrétni ľudia povedali alebo urobili niečo, čo sa v skutočnosti vôbec nestalo.

Niekedy sa dezinformátori snažia prehĺbiť rozpory a polarizovať diskusiu. Zneužívajú obavy ľudí nato, aby proti sebe poštvali rôzne skupiny a znemožnili tak demokratickú diskusiu. Oslabovaním dôvery v médiá, inštitúcie a ľudí navzájom dezinformácie diskreditujú
a destabilizujú demokraciu. Boj proti dezinformáciám je preto nevyhnutný na ochranu demokracie.

EÚ berie výzvu, ktorú predstavujú dezinformácie, so všetkou vážnosťou. Európsky parlament prijal nové právne predpisy na boj proti dezinformáciám, ako je akt o digitálnych službách, s cieľom regulovať online sféru a obmedziť šírenie dezinformácií.

K boju proti dezinformáciám môže prispieť každý tým, že:

▶  sa oboznámi s témou;

▶  bude poznať nástroje a techniky používané na klamanie ľudí;

▶  poriadne si rozmyslí, či olajkuje alebo bude zdieľať obsah, na ktorý natrafí v online priestore;

▶  podelí sa o tieto poznatky s priateľmi a rodinou.

VÁŠ NÁZOR
Aké sú pravidlá?
Komentáre

Upozornenie

Skôr, ako vyjadríš svoj názor, prečítaj si informácie ohľadom pravidiel v diskusiách na stránke.

Následne klikni na bielu bodku.

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentárov
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre

Skip to content