Vlajky - preklad stránky

Dátum zverejnenia:

11/03/2021

LUKÁČOVSKÝ SPRAVODAJ

ZELENÁ OBEC

O tom, že svet zaplavujú odpady, ktoré sú produkované úplne zbytočne sa hovorí už niekoľko rokov. Problém s odpadom je potrebné riešiť globálne, ale prispieť svojou trochou môže každý z nás. Aj vo vašej domácnosti môžete znížiť množstvo produkovaného odpadu bez toho, aby vás to obmedzovalo a dokonca aj ušetriť pár eur.

Nestačí len recyklovať

Separácia by mala byť samozrejmosťou v každej domácnosti. Separovať sa dá plast, papier, sklo, hliník aj biodpad.Recyklácia má nesporne svoje výhody, ale určite svet nezachráni. Proces recyklácie je finančne nákladný a nie až tak ekologický. Ide o opätovné použitie materiálov ako sú plasty, papier a podobne. Aj keď sa tým šetria prírodné materiály, lepšie ako recyklovať je neprodukovať zbytočný odpad.

Na nákupe bez plastov

Igelitové tašky a mikroténové vrecká sú pomaly na ústupe. Mnoho ľudí si už zvyklo používať na nákupy textilné tašky, mikroténových vreciek na pečivo, ovocie a zeleninu sa ale vzdáva o niečo ťažšie. Obvykle si v nich prinesieme potraviny domov a hneď potom vyhodíme. Vhodnou alternatívou sú textilné vrecká na ovocie, zeleninu a prípadne aj pečivo.

Využiť ale môžete aj pevnejšie uzatvárateľné vrecká z recyklovateľného plastu, ktoré sú vhodné na opakované použitie. Stačí ich vziať na nákup spolu s nákupnou taškou. Taktiež je lepšie kupovať voľné ovocie a zeleninu ako balené v plastových obaloch. V tomto prípade môžete aj ušetriť zopár drobných, pretože balené ovocie a zelenina sú spravidla drahšie ako tie voľné. Navyše si môžete samy vybrať kusy, ktoré nie sú potlčené alebo hnilé. Značné množstvo odpadu tvoria PET fľaše, ktorým sa zatiaľ nevyhnete ak kupujete balené vody a nápoje. Pokiaľ je možnosť kúpiť nápoj v sklenej fľaši, využite ju. Možnosťou je aj prestať kupovať sladké nápoje a spraviť si domácu limonádu alebo sirup.

Drogéria a čistiace prostriedky

Plastové obaly sú prekliatím aj pre kozmetické produkty a čistiace prostriedky. Je jasné, že sa bez týchto produktov nezaobídeme. Aj tu sa ale nájdu bezobalové riešenia. Určite ste už počuli o predajniach s čapovanou drogériou. V praxi to znamená, že prídete do obchodu a do vlastnej nádoby si načapujete aviváž, gél na pranie, tekuté mydlá alebo prostriedky na umývanie riadu. Okrem toho, že je tento prístup ekologickejší opäť čo-to ušetríte. Zaplatíte totiž len za samotný produkt a nie za obalový materiál. Za úvahu staja aj tuhé mydlá a šampóny.

Taktiež si môžete vyberať produkty v papierových alebo sklenených obaloch, prípadne si vyrobiť vlastnú kozmetiku.Existuje množstvo návodov a tipov, ako si vyrobiť vlastné mydlá alebo čistiace prostriedky bez chémie. Prírodu tak ušetríte nielen od odpadu ale aj od chémie. Pri upratovaní sa vyhýbajte vlhkým alebo papierovým utierkam a používajte také, ktoré sa dajú oprať a znova použiť. Miesto handry sa dá použiť aj staré oblečenie a kefky alebo metličky sa vyrábajú aj z dreva nielen z plastu.

ZDROJ INFORMÁCIÍ

Fotografia: www.fr.freepik.com

Zdroj: www.novynabytok.sk

Komentáre

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentárov
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Skip to content