Foto: TASR/AP / Zdroj článku: Dnes24.sk

Tento týždeň budeme svedkami zaujímavého vesmírneho úkazu. Pri tejto príležitosti privíta návštevníkov aj nitrianska hvezdáreň.

Nitrianska hvezdáreň po nedobrovoľnej prestávke opäť privíta návštevníkov. Pri príležitosti čiastočného zatmenia Slnka pripravila pozorovanie.

„Je nám potešením, že prvé osobné stretnutie s vami tento rok bude pri takom úžasnom predstavení, ako je zatmenie Slnka, ktoré bude na Slovensku pozorovateľné ako čiastočné,“ informuje hvezdáreň na svojom webe.

Pozorovanie bude prebiehať vo štvrtok 10. júna od 12.00 do 13.30 vo hvezdárni Krajského osvetového strediska (KOS) v Nitre. Vstupné je 1 euro.

 

Ako bude prebiehať?

„10. júna 2021 sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú na jednu priamku a na Zemi budeme môcť pozorovať zatmenie Slnka. Keďže Mesiac bude v tom čase na svojej eliptickej dráhe okolo Zeme pomerne ďaleko od Zeme, jeho zdanlivý priemer na oblohe bude menší ako priemer Slnka a aj počas najväčšej fázy zatmenia, nezakryje celý slnečný kotúč. Aj v miestach s najväčšou fázou (Sibír, Grónsko, severná Kanada) nebude zatmenie úplné, ale prstencové,“vysvetľuje Astronomický ústav SAV na svojej stránke.

U nás bude toto zatmenie viditeľné ako čiastočné. „Na severozápade Slovenska zakryje Mesiac 12% slnečného disku, na juhovýchode 9%. Zatmenie začne o 12h 02m, maximálna fáza bude o 12h 47m, koniec zatmenia 13h 34m,“spresnil Astronomický ústav.

Odborníci upozorňujú, aby ste sa v žiadnom prípade nepozerali na Slnko voľným okom, priamo cez ďalekohľad alebo cez slnečné okuliare.

„Doporučujeme použiť buď kvalitný filter, alebo priemet Slnka cez ďalekohľad na papier alebo špeciálne okuliare, ktoré ochránia Vaše oči pred poškodením,“ radia astronómovia zo Slovenskej akadémie vied.

[fb_button]

KOMENTÁRE

Adresa

Lukáčovce
Na Tŕnie 2
95123 Lukáčovce

IČO: 00308 88
obecnyurad@lukacovce.sk

Nájdete nás

Skip to content