Hoaxy a podvody - Polícia SR

Všetky informácie su preberané z overeného zdroja

Nájdete tu prehľad všetkých hoaxov na tému koronavírus. Prosíme Vás, vždy si overte informácie ktoré sa šíria sociálnymi sieťami.

Zaujímavé videá

Zaujímavé články

Facebookom sa šíril hoax o počte úmrtí v roku 2020. Reálne číslo je oveľa vyššie

Začiatkom januára 2021 zdieľali tisíce ľudí príspevky, podľa ktorých mal byť počet úmrtí na Slovensku za rok 2020 na úrovni dlhodobého ročného priemeru, čím chceli spochybňovať reálnosť či rozmer krízy pandémie nového koronavírusu. To však nie je pravda, vyvrátil to Štatistický úrad (ŠÚ) Slovenskej republiky (SR) aj Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Najslávnejší mýtus o očkovaní: Autizmus a Wakefieldova štúdia

V Roku 1998 britský lekár Andrew Wakefield publikoval štúdii, v ktorej tvrdil, že dokázal prepojenie medzi očkovaním proti osýpkam a autizmom. Štúdiu urobil na malej vzorke detí a neskôr sa ukázalo, že doktor Wakefield falšoval jej výsledky.
Ekvivalent britskej lekárskej komory mu následne odobral diplom a vedecký časopis Lancet, ktorý štúdiu publikoval, ho následne stiahol. 10 z 13-tich spoluautorov stiahli svoje spoluautorstvo z tejto štúdie.
Napriek tomu sa tento mýtus šíri ďalej až do dnešného dňa a viedol k prehĺbeniu skepsy k očkovaniu proti osýpkam v Británii, ale aj v iných krajinách. Mnohí rodičia prestali dávať očkovať svoje deti proti osýpkam a následne sa objavili viaceré epidémie osýpok, ochorenia, ktoré sme už desaťročia mali pod kontrolou.
Je to dôležitý dôkaz o tom, že ľahké vie byť vytvoriť klamstvo alebo mýtus a ako ťažké je proti nemu následne bojovať.

Tvrdenia o účelovom zvážaní pacientov do nemocnice v Nitre sú nepravdivé

Tisíce používateľov zdieľali virálny príspevok zo začiatku januára, podľa ktorého mali byť do Fakultnej nemocnice v Nitre účelovo zvážaní pacienti s ochorením COVID-19 z okolitých okresov, a následne do okresov rozvážaní naspäť, aby sa tak umelo zvýšili štatistiky hospitalizácií v Nitre. V skutočnosti je v súčasnosti FN Nitra naozaj extrémne vyťažená pod náporom chorých s koronavírusom SARS-CoV-2, riaditeľ nemocnice požiadal o pomoc s koordináciou pri príjmoch nových pacientov okolité nemocnice aj ministerstvo a hovorkyňa nemocnice označila tvrdenia z predmetného príspevku za hoax.

Bola raz jedna ihla: Konšpirátori prišli s prelomovými zisteními, znovu a raz sa nenechali ovládnuť svetovládou

Najznámejším predmetom na Slovensku za uplynulé dni sa stala ihla, ktorá bola súčasťou striekačky použitej na vakcináciu profesora Krčméryho. Objavilo sa o nej niekoľko rôznych dezinformácií: ihla neexistovala, prípadne ihla zmizla tesne pred podaním vakcíny.
Pozreli sme si znovu tlačovú besedu. Na predmetom úseku videa je ihla zreteľne viditeľná. “Stráca sa” iba na milisekundy počas toho, ako ňou zdravotná sestra manipuluje. Môže za to jej “veľkosť”, tvar a vzdialenosť od kamery. Po podaní vakcinácie môže za jej “zmiznutie” princíp fungovania injekčných striekačiek.
Konšpirátori šíria v tejto súvislosti hlavne dva motívy:
– uverejňujú fotografie z videa, na ktorých ihla nie je vidieť (zámerne ich vybrali, ostatné sekvencie zámerne nevybrali)
– uverejňujú video, na ktorom je ihla raz vidieť a raz nie je vidieť (zdravotná sestra sťa by kúzelníčka najprv ihlu ukáže a potom ju šikovným trikom nechá zmiznúť, takže očkuje len akože)
Princíp fungovania ihly pri očkovaní, teda jej “záhadné zmiznutie” vysvetľuje najlepšie toto video: https://www.facebook.com/DivokeSlov…/posts/240725260784239 a aj toto https://www.facebook.com/watch/?v=433493071367268