Vážení spoluobčania, na základe nových informácií o humanitárnej zbierke pre utečencov z Ukrajiny sa zbierka v našej obci v týchto dňoch neuskutoční, nakoľko je zatiaľ dostatok všetkých potrebných vecí. Situáciu sledujeme a obec uskutoční zbierku podľa potreby v nasledujúcich týždňoch o čom budete včas informovaní.

Vojnové násilie na Ukrajine pokračuje. Boje si vyžiadali stovky obetí aj v radoch civilného obyvateľstva. Podľa odhadov je v rámci Ukrajiny na úteku asi už viac ako 7 miliónov ľudí. Za posledné dni prekročilo slovensko-ukrajinskú hranicu viac ako 130-tisíc ľudí.

Ako sa môžete zapojiť a podporiť pomoc Ukrajine

  • Človek v ohrození Vyzbierané peniaze pomôžu zabezpečiť pitnú vodu a jedlo, psychosociálnu podporu, bezpečné ubytovanie a pokryjú ďalšie vzniknuté humanitárne potreby ľuďom, ľuďom, ktorí kvôli vojne opúšťajú svoje domovy.
  • Nadácia Integra Svojím darom podporíte opatrenia, ktoré v čase núdze poslúžia ľuďom na úteku priamo na Ukrajine alebo v okolitých štátoch, najmä v Poľsku a na Slovensku.
  • Slovenská katolícka charita Výnos bude použitý na akútnu pomoc ľuďom v oblasti konfliktu, stravu, ubytovanie a zabezpečenie základných potrieb.
  • Sme spolu – UkraineSlovakiaSOS Organizácia potrebuje urgentne zabezpečiť zdravotnícky materiál, spacáky či hygienické potreby pre obete vojny.
  • Úsmev ako dar Peniaze budú použité na úhradu energií, liekov a zdravotných pomôcok či lekárskych úkonov pre rodiny, ktoré pred hrozbou vojny museli utiecť z východu Ukrajiny do Užhorodu.
  • Magna Organizácia Magna dlhodobo poskytuje pomoc hlavne v oblasti zdravotnej starostlivosti na Ukrajine a má tam aktuálne zásoby liekov a zdravotníckeho materiálu.
  • UNICEF Vaše príspevky budú použité na pomoc deťom a ich rodinám, konkrétne na zabezpečenie ich základných potrieb: jedla, liekov, strechy nad hlavou, prístupu k čistej vode a psychosociálnej pomoci.
  • Kto pomôže Ukrajine Výzva vznikla v spolupráci s viacerými slovenskými mimovládnymi organizáciami. Financie pomôžu zabezpečiť hlavne pitnú vodu, potravinové a hygienické balíčky či lieky a iné zdravotnícke potreby, ale aj právnu a psychologickú pomoc.
  • Ukrajinský červený kríž Červený kríž bude môcť vďaka príspevkom poskytovať prvú pomoc v oblastiach s obmedzeným prístupom k zdravotníckym službám a humanitárnu pomoc všetkým ľuďom v núdzi.
  • Post Bellum Ochranu ľudí v boji zabezpečí nákupom nepriestrelných viest, prilieb, ďalšieho ochranného vybavenia, ako napríklad rukavíc, okuliarov a špecifického zdravotníckeho materiálu, ktorý je potrebný pri vojnových zraneniach.

Veci na hranice nenoste osobne, sledujte stránky organizácií. Dôležité je sledovať webové stránky a sociálne siete organizácií a iniciatív, ktoré priebežne informujú o tom, akú materiálnu pomoc potrebujú.

!!!UPOZORŇUJEME!!! – Finančné príspevky posielajte len overeným neziskovým organizáciam, najskôr si overte organizáciu na internete, aby ste sa nestali obeťou podvodu.

V priloženom odkaze sa nachádzajú komplexné informácie pre ľudí, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom. V slovenskom aj ukrajinskom jazyku k legislatíve, k postupom, k formám pomoci pre občanov. https://www.mic.iom.sk/

Ministerstvo vnútra zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

E-MAIL: pomocpreukrajinu@minv.sk

TELEFÓN: +421 2 48 59 33 12 

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci (detské plienky a strava pre deti, šatstvo, oblečenie, hygienické potreby, trvanlivé potraviny, atď.) a ponuky ubytovania. Ak sa rozhodnete poskytnúť ubytovanie v odkaze sa nachádza registrácia dočasného útočiska  https://portal.minv.sk alebo https://pomocpreukrajinu.sk/

[fb_button]

KOMENTÁRE

[fb_button]

Adresa

Lukáčovce
Na Tŕnie 2
95123 Lukáčovce

IČO: 00308 88
obecnyurad@lukacovce.sk

Nájdete nás

Skip to content